Освітній та науковий потенціал

В області функціонують 115 загальноосвітніх навчальних закладів І‑ІІІ ступенів.

2016 року створено 3 опорні заклади: Первомайська ЗОШ І‑ІІІ ступенів Вітовської районної ради, Новобузька ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Новобузької районної ради та Доманівський районний навчально-виховний комплекс «Доманівська загальноосвітня школа I-III ступенів № 1- Центр дитячої та юнацької творчості» Доманівської районної ради.

У 39 вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації успішно працюють майже 4 тисячі науково-педагогічних працівників і навчається 41 тисяча студентів.

Підготовку фахівців для регіону здійснюють 32 професійно-технічних навчальних заклади, в яких навчаються майже 9 тисяч осіб.

У регіоні успішно працюють 4 національні університети. Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова - провідний вищий навчальний заклад України, який готує фахівців для суднобудівної та суміжних з нею галузей промисловості. За свою, більш ніж 90-річну історію, університет підготував майже 50 тисяч фахівців для вітчизняного і іноземного кораблебудування. До його складу входять 4 науково-навчальних інститути; 4 факультети; 3 науково-навчальних центру; філія в м. Херсоні, багатопрофільний Морський ліцей.

Миколаївський національний університет ім. В.А. Сухомлинського - одне з найстаріших вищих навчальних закладів півдня України, в якому готують фахівців для гуманітарної сфери і галузей економіки. Університет проводить підготовку бакалаврів, спеціалістів, магістрів, аспірантів, наукових кадрів, здійснює перепідготовку педагогічних кадрів. У його складі діють один інститут, дев'ять факультетів і коледж. В університеті навчаються понад 10 тисяч студентів за 33 напрямами та спеціальностями.

Миколаївський національний аграрний університет - це лідер аграрної освіти півдня України. На його базі створено 6 інститутів, 8 факультетів, 29 кафедр, 96 філій на виробництві. Освіту в університеті здобувають 8 тисяч студентів. Структурними підрозділами університету є 4 коледжі в районах області: Вознесенському, Мигійському, Новобузькому та Технолого-економічному, кожен зі своєю матеріально-технічною базою: лабораторіями, випробувальними полями, навчальними фермами, навчально-ремонтними майстернями.

Чорноморський національний університет імені Петра Могили - єдиний в південному регіоні український університет класичного типу, широко використовує західні педагогічні технології в поєднанні з вітчизняними традиціями. Налічує 4 інститути, 7 факультетів, охоплює підготовку за 19 спеціальностями. Мовами навчання і діловодства в ЧНУ імені Петра Могили є українська та англійська. На сьогодні в університеті навчаються понад 4,5 тисяч студентів на денній та заочній формах навчання. У провідних навчальних закладах працюють інноваційні центри, які займаються підготовкою проектів, реалізація яких можлива і у всеукраїнських масштабах.

 

Миколаївська область має широку мережу закладів охорони здоров'я, в тому числі: 22 обласних і 19 районних лікарень; 28 центрів первинної медико-санітарної допомоги, до складу яких входять 218 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 381 ФАП; 2 медичні коледжі; 2 дитячих санаторії; Будинок дитини.

Про стан здоров'я жителів Миколаївщини дбають 3,5 тисяч лікарів і понад 8 тисяч медичних працівників. У медичних установах області вводиться в експлуатацію сучасне обладнання, впроваджуються новітні технології, що надають якісно нові можливості у лікуванні і профілактиці захворювань населення. В обласній лікарні відкрито оновлений Центр реанімації та інтенсивної терапії, в обласному онкологічному диспансері працює сучасне онкоурологічне відділення, обласна офтальмологічна лікарня отримала найсучасніше обладнання для лікування дітей з вадами зору. Госпіталь ветеранів війни - єдиний в області лікувальний заклад геронтологічного профілю і центр для надання медико-психологічної реабілітації учасникам АТО.

 

Миколаївська область - культурно-історичний центр півдня України. Жителів і гостей області запрошують провести своє дозвілля 3 театри, обласна філармонія, 9 музеїв, обласний Палац культури, понад 500 бібліотек.

Високопрофесійний колектив академічного українського театру драми та музичної комедії не втомлюється радувати своїх глядачів і постійно знаходиться в творчому пошуку.

Академічний обласний художній російський драматичний театр - кістяк творчих особистостей Миколаївщини, який досяг видатних успіхів у своїй справі, учасник, переможець і організатор театральних фестивалів.

Обласний ляльковий театр - улюблене місце відпочинку дітей міста та області. Театр є основоположником проекту в сучасній дитячій психології та педагогіці - «Лялькотерапія». У творчому арсеналі театру присутні як класичні твори, так і нові форми, образи, сучасне трактування драматургії.

Колекція Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми» - безцінна криниця духовного і матеріального надбання українського народу. У фондах музею зберігаються унікальні археологічні, природні, нумізматичні та етнографічні предмети.

Обласний художній музей імені В.В. Верещагіна - один з найстаріших художніх музеїв України, заснований в 1914 році. Сьогодні зібрання музею налічує близько 10 тис. експонатів, які представляють собою своєрідний художній літопис України. Особливість музею - зали В.В. Верещагіна - відомого художника-баталіста.

Світову популярність придбав єдиний в Україні музей суднобудування і флоту, створений в 1978 році, і є візитною карткою Миколаївської області та міста Миколаєва. В музеї знаходиться близько 100 моделей кораблів XVIII-XX століття. Старовинний будинок, в якому розташований музей, є надбанням історії і архітектури. Він служив канцелярією та помешканням головних командирів Чорноморського флоту протягом ста років.

Музей Ракетних військ стратегічного значення (м Первомайськ) - один з найбільш унікальних військових музеїв, заснований в 2001 році як філія Центрального музею Збройних Сил України. Для створення музею використаний бойовий комплекс і командний пункт ракетного полку 46-ї ракетної дивізії ракетних військ стратегічного значення.

Підготовкою кваліфікованої молоді для подальшої роботи в сфері культури і мистецтва області займаються 3 навчальних заклади. В області активно працюють творче об'єднання художників-аматорів та майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Прибужжя», народні студії і окремі майстри, які володіють різними техніками: вишивка, ткацтво, різьблення і художня обробка дерева, бісероплетіння, соломоплетіння, вироби з глини, живопис, гончарна кераміка, декоративний розпис, створення витинанок, писанок тощо.

В області діють 759 релігійних організацій, 32 конфесії, 10 центрів та управлінь. Кафедральний Собор Касперівської ікони Божої Матері, присвячений чудотворній іконі Касперівської Божої Матері (відкритий з 1916 року). Кафедральний собор Різдва Пресвятої Богородиці - одне з найстаріших споруд міста. Церква була побудована в 1800 році на пожертвування миколаївських купців. Справжня архітектурна перлина приінгульських степів - Пелагіївська церква, споруджена в 1904 році. З 1996 року на території храму діє Свято-Михайлівський жіночий монастир. Щороку безліч туристів, які відвідують храм, захоплюються талантом майстрів, які звели його без використання підйомного крану.

На території Миколаївщини проживають понад 130 національностей і народностей, які широко використовують своє право на національно-культурний розвиток. В області створено 50 національно-культурних товариств та 6 національних культурних центрів. Діють інформаційно-аналітичні та культурно-освітні центри національних товариств при загальноосвітніх школах, центри грецької, болгарської, єврейської, польської, німецької, японської культур та інші.

 

Миколаївська область має міцну базу для розвитку фізкультурно-спортивної сфери: 2 школи вищої спортивної майстерності; 2 центри олімпійської підготовки; 5 спортивних шкіл; 1 вище училище фізичної культури.

Відомий в Україні басейн «Водолій» призначений для занять водними видами спорту і активного відпочинку городян і гостей міста. У «Водолії» є спортивний, стрибкові, дитячий басейни і басейн з атракціонами.

Муніципальний футбольний клуб «Миколаїв» проводить тренування і змагання на центральному міському стадіоні. На базі стадіону працюють фізкультурно-оздоровчі групи і спортивні секції з тенісу.

Одне з улюблених місць відпочинку жителів і гостей міста - Миколаївський яхт-клуб. Щороку тут проводяться вітрильні регати, які збирають найбільшу кількість яхт на Чорноморському узбережжі України. Миколаївський яхт-клуб - найстаріший клуб в Україні - відкрився в 1889 році.

У Миколаєві працює «Спортивне студентське містечко» з футбольним полем, майданчиком «скейт-парку», сучасно облаштованими трибунами і інформаційним табло.

Почав свою роботу фехтувальний зал для тренувань і проведення змагань. Далеко за межами України відомі імена миколаївських спортсменів: заслужений майстер спорту України з фехтування, олімпійська чемпіонка, 4-разова чемпіонка світу Ольга Харлан; заслужений майстер спорту України зі стрибків у воду, бронзовий призер літніх Олімпійських ігор, 7-кратний чемпіон Європи Ілля Кваша.

  • «Інвестиційна карта регіону»